8P-2. JOSEF ČADSKÝ a ???

19.12.2022

Blíže nezjištěného dne a roku se v Lysolajích narodil JOSEF ČADSKÝ. O jeho rodičích není zatím nic známo. Mohli pocházet z Čížkova u Rokycan nebo už z Lysolaj?

Byl to sedlák a rychtář. Kdy a s kým se oženil zatím nevíme.

Z gruntovní knihy ale víme, že se jim narodili:

- blíže nezjištěného dne a roku syn František Čadský, který se blíže nezjištěného dne a roku oženil s Lidmilou Lešákovou z Hořína, jako sedlák hospodařil na dědičném gruntu v Přílepech č.p. 19 až do roku 1831, kdy jej prodali Františku Ryšánkovi

- blíže nezjištěného dne a roku syn Jan Čadský, pravděpodobně zemřel před rokem 1814, kdy došlo k rozdělení gruntu č.p. 19 na dva díly mezi syny Františka a Josefa

- blíže nezjištěného dne a roku syn JOSEF ČADSKÝ

Žili na statku v Přílepech č.p. 19 (současná adresa je pravděpodobně Roztocká 123, Velké Přílepy). 


V gruntovní knize kapitulního panství chrášťanského se píše o vsi "Přílepy u Kamejka a Ouholice". Tato kniha byla založena "za ouředlního direktora Antonína Hlavsy L.P. 1797". Vedena byla do roku 1873. Ke statku nebo gruntu č.p. 19 je tento zápis:

"Josef Čadský - sedlák N. 19

Nastoupil grunt v roce 1771 v šacunku za 490 zl., na které ještě dopláceti má 32 zl. 40 kr., které náleží totiž po nebožtíku Jiřím Řeřichovi 2 synům, Jiřímu a Václavovi, o kterých se přes 60 let neví."

Josef Čadský měl tři syny - Franze, Jana a Josefa. Z roku 1813 je zápis, dle kterého ... syn Josefa Čadského Franz a jeho žena Lidmila ujímají "to dolejší stavení od vrat v návsi spolu s maštalí a chlévem; pak bývalým mlýnským stavením, též celou stodolu a ty podle ní stojící zadní vrata s celým dvořním placem v gruntu hlavního pod N.C. 19. Od hospodářského nářadí 1 vůz se vším příslušenstvím, 1 pluh, jedny trojdílné brány, od dobytku jen toliko 1 hříbě, pak 2 prasnice, však s tou výhradou, že časem svým oni nastupující manželé zase 1 prasnici, ačkoliv bez přírůstku, jejich odstupujícímu otci neb dědicům jeho navrátili a při nastupování bratru Josefu na druhou polovici téhož gruntu jednoho koně k práci dostatečného neb 70 zl. vídeňské měny dáti odvésti povinni jsou, pak 38 jiter 1 312 sáhů polí, 777 sáhů luk, 1 jitro 337 sáhů zahrad a 90 sáhů pastvišťat k jejich budoucímu společně vlastnímu držení, užívání a vládnutí od jejich odstupujícího otce.

Nastupující manželé převzali k zaplacení podíly v úhrnné částce 3 157 zl. 45 kr. vídeňské měny.

Mimo té částky 3 157 zl. 45 kr. budou nastupující manželé Franz a Lidmila Čadských jejich odstupujícímu otci Josefu Čadskému následující výměnek každoročně dávati, totiž: 7 strychů žita, 5 strychů pšenice 13 žejdlíků másla, 13 žejdlíků soli, 1 sáh dříví, 6 strychů uhlí, pak třetí díl ze zahradních užitků a věrně odváděti.

Oni, nastupující Franz a Lidmila, manželé, povinni budou následující povinnosti z tohoto jim odděleného gruntu vykonávati:

- militare ordináriům a všechny podle něj vypadající další, nyní a budoucně přijít a jakékoliv jméno míti mohoucí, daně a poplatky, lifrunky, transporty, krátké a dlouhé füršpony, eingnartirunky atd. dle ouředlní repartice zapravovati

- každoročně ještě 78 dní potaživé roboty s koňmi a od sv. Jana až do sv. Václava 13 dní pěší roboty řádně vykonávati

- jménem gruntovní činže a za natahané dříví 3 zl. 56 kr. do vrchnostenského důchodu chrášťanského vždy při sv. Havle

- též i do vrchnostenské kuchyně 10 vajec

- jménem desátku velebnému panu faráři ounětickému 48 snopů pšenice a 48 snopů žita a železnou krávu per 18 kr. k záduší ounětickému

- ounětickému panu učitelovi 2 čtverce žita

- obecnímu pastýři 2 čtverce pšenice, 2 čtverce ječmene, pak 18 liber chleba dáti a bez odporu odváděti."

V gruntovní knize je i zápis, týkající se druhé části gruntu pro druhého syna: "Zápis pro Josefa Čadského na druhý díl z třech dílů od otcovského Josefa Čadského hlavního gruntu ve Velkých Přílepích pod N.C. 19. Předně ujímá Josef Čadský to hořejší stavení a kůlnu od toho hlavního gruntu a tím, že dvorní zeď od půlnočně východního rohu hořejšího stavení k rohu oné kůlny vedené a od zahradní zdi spojena býti má, též i všechna okna, dvéře a pavlač na druhou polední stranu téhož hořejšího stavení tak, jako i jeho vrata do dvora také jiné tam na polední stranu přenešené a vystavěné býti musejí, pak 29 jiter 90 sáhů polí, 777 sáhů luk, 1 jitro 573 sáhů zahrad a 90 sáhů pastvišťat k jeho budoucně vlastnímu a dědičnému držení užívání a vládnutí od jeho odstupujícího otce Josefa Čadského."

V dalším zápisu čteme, že když "rozdělení hlavního gruntu Josefa Čadského v obci velkopřílepské pod N.C. 19 mezi jeho dva syny Franze a Josefa Čadského dle resoluce královské gubernie potvrzeno býti nemohlo, tehdy na žádost otce Josefa Čadského ten na jeho dva syny Franze a Josefa rozdělený grunt dohromady stáhnutý byl a tyto dvě položky nyní Franzovi Čadskému spolu s jeho manželkou Lidmilou, rozenou Lešákovou z Hořína, k jejich budoucímu společně vlastnímu a dědičnému držení, užívání a vládnutí odevzdán."

K tomu rozdělení a následně opětnému spojení gruntu došlo v roce 1814 a dále ho měl v držení Franz Čadský s manželkou Lidmilou. Z dalšího zápisu se dozvídáme, že František a Lidmila Čadských prodali selskou usedlost č.p. 19 Františku Ryšánkovi za 6 300 zl. ve stříbrných penězích v roce 1831. Později byl statek v držení několika generací rodiny Pokorných.