5-5. EMILIE ČADSKÁ a JAROSLAV LÍPA
Františku Čadskému a Karolině Fröhlichové se dne 2. ledna 1907 narodila dcera Emilie Čadská.
Narodila se v Dejvicích č.p. 133 (současná adresa Evropská 133, Praha 6 - Dejvice).
Ema Čadská se ve svých 39 letech provdala dne 2. října 1946 za vojáka Jaroslava Lípu, který se narodil blíže nezjištěného dne roku 1907.
Po svatbě bydleli v Podolské ulici č.p. 112, Praha 4 (současná adresa Podolská 761/112, Praha 4 - Podolí).
Ema Lípová pracovala jako vedoucí prodavačka v obchodním domě Bílá Labuť.
Na místě dnešního OD Bílá Labuť se v minulosti nacházely dva sladovnické domy s velkými zahradami, kterým se od roku 1653 říkalo "U Bílé labutě". Po velkém požáru v roce 1653, který zasáhl také tyto domy, následovala vleklá obnova obou těchto objektů. Ve 30. letech 20. století koupil nemovitosti U Bílé labutě Jaroslav Brouk, spolumajitel Brouk a Babka na Letné (sousloví "Brouk a Babka" začali podle vzpomínek Brouka používat jejich profesoři, kteří je společně vyvolávali a toto pořadí se jim zdálo zvukomalebnější než abecední pořadí Babka a Brouk). Staré budovy dal zbořit a na místě nechal před 2. světovou válkou postavit funkcionalistický obchodní dům, jemuž dal název Bílá Labuť. Bílá Labuť byla nejmodernější obchodní dům u nás a jeden z největších a nejlepších v Evropě. Mluvilo se něm jako o chrámu luxusu. Obchodní domy B + B projektovali špičkoví architekti, kteří si dávali záležet nejen na vzhledu stavby, ale i na dokonale promyšleném interiéru. Ač to není na první pohled vidět, má 11 pater, dvě jsou schovaná v podzemí. Budova měla účelný a funkcionalistický vzhled a byla plná inovativních technických řešení: měla klimatizaci, podlahové vytápění, pokladny na pneumatický pohon (evropský unikát) nebo jezdící schody z přízemí do patra a pět moderních výtahů. Každé prodejní oddělení bylo spojeno speciálním potrubím s ústřední pokladnou v pátém patře. Kolemjdoucí pak nemohli přehlédnout osmimetrový neon v podobě elegantní labutě na střeše budovy. Obchodní dům byl na svou dobu velmi progresivní i způsobem prodeje - jako jeden z prvních zavedl jak samoobslužný prodej, tak i možnost zásilkového obchodu. Nafocené zboží se nabízelo v katalogu, který se na požádání posílal zájemcům. Ti si pak mohli produkty objednat a nechat poslat poštou. Součástí katalogu byly i vzorky látek, aby měl zákazník opravdu dokonalou představu o tom, co kupuje. Dokonce se myslelo i na finanční situaci klientů - nákupy na úvěr či na splátky byly samozřejmostí. Firma myslela nejen na zákazníky, ale i na dobré zacházení se zaměstnanci - mimo jiné se v pauze mohli chodit slunit na terasu plnou lehátek a slunečníků. K vidění je ve známém a oceňovaném filmu pro pamětníky "Šťastnou cestu", který natočil v roce 1943 Otakar Vávra. Prodavačky hrály Adina Mandlová, Nataša Gollová, Hana Vítová, Jiřina Štěpničková a Jana Dítětová. Kulisu obchodního domu Bílá Labuť pro potřeby natáčení postavil architekt Jan Zázvorka (bratr Stelly Zázvorkové) a byla věrnou kopií skutečností. Obchodní dům byl slavnostně otevřen, pokud se to tak dá říci, ve smutné době 19. března 1939. Nával byl tak velký, že došlo i ke strkanicím.
Ema Čadská psala typem hodně ležatého, ale krasopisného písma s dlouhými kličkami nad i pod linku, zachovaly se nám 2 dopisy k vyjádření upřímné soustrasti při úmrtí Václava Moudřicha a pak při úmrtí její neteře Květy Čacké.