5-4. EMILIE ČADSKÁ a JAROSLAV LÍPA

24.12.2020

Františku Čadskému a Karolině Fröhlichové se dne 2. ledna 1907 narodila dcera Emilie Čadská.

Narodila se v Dejvicích č.p. 133 (současná adresa Evropská 133, Praha 6 - Dejvice).

Ema Čadská se ve svých 39 letech provdala dne 2. října 1946 za vojáka Jaroslava Lípu, který se narodil blíže nezjištěného dne roku 1907.

Svatební foto s Jaroslavem Lípou
Svatební foto s Jaroslavem Lípou

Po svatbě bydleli v Podolské ulici č.p. 112, Praha 4 (současná adresa Podolská 761/112, Praha 4 - Podolí).

Ema Lípová pracovala jako vedoucí prodavačka v obchodním domě Bílá Labuť

Na místě dnešního OD Bílá Labuť se v minulosti nacházely dva sladovnické domy s velkými zahradami, kterým se od roku 1653 říkalo "U Bílé labutě". Po velkém požáru v roce 1653, který zasáhl také tyto domy, následovala vleklá obnova obou těchto objektů. Ve 30. letech 20. století koupil nemovitosti U Bílé labutě Jaroslav Brouk, spolumajitel Brouk a Babka na Letné (sousloví "Brouk a Babka" začali podle vzpomínek Brouka používat jejich profesoři, kteří je společně vyvolávali a toto pořadí se jim zdálo zvukomalebnější než abecední pořadí Babka a Brouk). Staré budovy dal zbořit a na místě nechal před 2. světovou válkou postavit funkcionalistický obchodní dům, jemuž dal název Bílá Labuť. Evropským unikátem, zde poprvé použitým, byly pneumatické pokladny. Každé prodejní oddělení bylo spojeno speciálním potrubím s ústřední pokladnou v pátém patře. Obchodní dům byl slavnostně otevřen, pokud se to tak dá říci, ve smutné době 19. března 1939.

Jaroslav Lípa s neteří Květou
Jaroslav Lípa s neteří Květou
Ema Lípová, neteř Květa, matka Karolina
Ema Lípová, neteř Květa, matka Karolina

Ema Čadská psala typem hodně ležatého, ale krasopisného písma s dlouhými kličkami nad i pod linku, zachovaly se nám 2 dopisy k vyjádření upřímné soustrasti při úmrtí Václava Moudřicha a pak při úmrtí její neteře Květy Čacké.